Mentorhjælp til arbejdspladskultur og sprog
Et arbejde er en stor hjælp til at lære dansk – men derfor kan der stadig være brug for at have fokus på at styrke sproget. Her kan en sprogmakker eller en sprogmentor være en god hjælp.
En sprogmakker er en kollega på arbejdspladsen, som er tæt på den udlænding, der har brug for sparring. Sprogmakkeren underviser ikke, men taler om jobbet og alt muligt andet, efterhånden og i det omfang, der er brug for det i hverdagen.
En sprogmentor er en lærer fra Sprogcenter Midt, der – som regel én gang om ugen – giver enetimer på arbejdspladsen i de ord og vendinger, der er typiske netop her. Underviseren har en plan for forløbet og udnytter sine pædagogiske værktøjer til at sætte en retning for indlæringen.
Her kan du møde både en sprogmakker og en sprogmentor, som har hjulpet Tuan fra Vietnam og Khuma fra Nepal til en lidt lettere hverdag på deres respektive arbejdspladser.