Vejledning

Når du via dit jobcenter er blevet tilmeldt på sprogcentret, bliver du indkaldt til møde med en af vores vejledere. Vejlederen vurderer, hvilken danskuddannelse der er relevant for dig.  Hvis det er nødvendigt, vil du blive testet for at sikre, at du kommer ind på det rigtige niveau.

Du kan også kontakte vores vejledere, hvis du ikke går på sprogcentret og gerne vil høre mere om dine muligheder for danskundervisning.

Som kursist på sprogcentret kan vejlederen også hjælpe, hvis din situation ændrer sig og du får behov for at skifte fra en danskuddannelse til en anden.

Find din vejleder

Vejledere i Horsens

Vejleder DU1 og DU2

Gunnva Johansen
Gunnva Johansen

Tlf: +45 7625 9915
Mail: gunnva.j@sprogcentermidt.dk

 

Vejleder DU3, lørdagshold og FVU

Jette Dantoft Nielsen
Jette Dantoft Nielsen

Tlf: +45 7625 9932
Mail: jette.n@sprogcentermidt.dk

 

Vejleder aftenhold

Mandag og onsdag
 Lisa Jo Enevoldsen

Tlf: +45 7625 9914
Mail:  lisa.j@sprogcentermidt.dk

 

Vejleder aftenhold

Tirsdag og torsdag

Mette Lundager

Tlf: +45 2911 2510
Mail: mette.rl@sprogcentermidt.dk

Vejleder i Skanderborg

Vejleder DU1 og DU2

samt aftenhold og OBU
Laura Krag

Tlf: +45 7625 9938
Mail: laura.k@sprogcentermidt.dk

 

Vejleder DU3 og FVU

Marianne Overgaard

Tlf: +45 7625 9938
Mail: marianne.o@sprogcentermidt.dk

Vejleder i Silkeborg

Vejleder DU1 og DU2

Line Raaby Poulsen

Tlf: +45 7625 9936
Mail: line.p@sprogcentermidt.dk

 

Vejleder DU2, DU3 og FVU

Anne Skjoldan

Tlf: +45 7625 9925
Mail: anne.s@sprogcentermidt.dk

 

Find dit jobcenter

Liste over jobcentre

Du skal kontakte jobcentret i din kommune før vi kan tilmelde dig danskundervisning.

Nedenfor er en liste over jobcentrene i vores område.

 

Jobcenter Horsens

Samsøgade 3
8700 Horsens
Tlf: +45 7629 4700
Mail: jobcenter@horsens.dk

 

Jobcenter Skanderborg

Bakkedraget 1
8362 Hørning
Tlf: +45 8794 7839
Mail: jobcenter@skanderborg.dk

 

Jobcenter Silkeborg

Drewsensvej 60
8600  Silkeborg
Tlf: +45 8970 5700
Mail: jobcenter@silkeborg.dk

 

Jobcenter Odder

Rådhuset, Rådhusgade 3
8300 Odder
Tlf: +45 8780 3787
Mail: jobcenter@odder.dk

 

Jobcenter Hedensted

Niels Espes Vej 8
8722 Hedensted
Tlf: +45 7975 5400
Mail: jobcenter@hedensted.dk

Tilmeld dig SprogcenterMidts nyhedsbrev
Vil du også være den første til at modtage opdateringer om de seneste nyheder fra sprogcentret?
Nej tak
Tak for din tilmelding. Du skal bekræfte din e-mailadresse, før vi kan sende dig nyhedsbreve. Tjek din e-mail, og følg vejledningen.
Vi respekterer dit privatliv. Dine oplysninger er sikre og vil aldrig blive delt.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×